SHOW RESULTS 2013

Download Horse & Pony Results in Pdf

Best Dressed - Horse & Pony - Cattle - Sheep - Goat - Poultry - Pet - Dog - Donkey - Indoor - Previous Years

HORSE/PONY RESULTS

Connemara Pony Results
Class 1 Reg. Gelding, Any Age.
1st Mary Grealish, 100 Castlelaun Heights, Headford Rd. Galway.
Kingstown Paddy
Sire:     Kingstown Boy                        Dam:   Kingstown Starlet
2nd Evan McGrath, Hazelrock House, Caherivashilleeny, Claregalway.
Glencarrig Romeo
Sire:     Bunowen Bobby                      Dam:   Fairyhill Helen
3rd Cathal Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Ross Bailey
Sire:     I Love You Melody                 Dam:   Ross Beauty
4th Cassandra Morris, Guaire, Rathgorgin, Athenry, Co. Galway.
Sire:     Sweet Wall                              Dam:   Katie’s Silver Bullet
Captain Courageous
Class 2 Connemara Yearling Colt from Reg. Mare and Reg. Stallion.
1st Caroline Lydon, Clynagh, Carraroe, Co. Galway.
Uggool Power Boy
Sire:     Caherlistrane Boy                   Dam:   Breaffy Chailín
2nd Richard Ryan, Kilnacappagh, Newport, Co. Tipperary.
Knightsbridge Bob
Sire:     Rathlacken Richard                 Dam:   French Melody
3rd Raymond Conneely, Errislannan, Clifden, Co. Galway.
Bell Squire
Sire:     Bell Supreme                          Dam:   Bay Shadow
Class 3 Connemara Yearling Filly from Reg. Mare and Reg. Stallion.
1st Jim Mullaney, Clydagh, Moycullen, Co. Galway.
Beech FiFi
Sire:     Monaghanstown Boy               Dam:   Beech Girl
2nd Lorraine & Christy O’Connell, 17 Beach Ave. Renmore, Galway.
Penn
Sire:     Corrib Prince                          Dam:   Thullonoore Roses
3rd Noleen Prendergast, Grange, Corrandulla, Co. Galway.
Cree Saoirse na Gaoithe
Sire:     Newtown Rebel                       Dam:   Cloud Walker
Class 4 Connemara 2yr. Old Colt from Reg. Mare and Reg. Stallion.
1st Catherine Costigan, Knocknagurteeny, Murroe, Co. Limerick.
Abbyside Codemore
Sire:     Currachmore Cashel               Dam:   Coole Roe Grey
2nd Richard Ryan, Kilnacappagh, Newpory, Co. Tipperary.
Coral Malachy
Sire:     Dolan Mick                             Dam:   Coral Misty’s Girl
Class 5 Reg. Connemara 2yr. Old Filly.
1st Michael O’Malley, Cregduff, Ballinrobe, Co. Mayo.
Cregduff Fidelma
Sire:     Currachmore Cashel               Dam:   Cregduff Fiona
2nd  Edel Nee, Oak Lodge, Doonreaghan, Cashel, Co. Galway.
Lehenagh Pirrette
Sire:     Newtown Molls Pride              Dam:   Hilltop Lady
3rd Eddie Fleming, Gneevebrack, Ballybrowne, Streamstown, Co. Westmeath.
Ashtree Princess
Sire:     Monti Prince                           Dam:   Mount Mo Chuisle
4th  Jim Mullaney, Clydagh, Moycullen, Co. Galway.
Glencroft Double Treat
Sire:     Glencarrig Oscar                    Dam:   Gentle Wren
Class 6 Junior Champion Connemara Pony of the Show.
Junior Champion – Caroline Lydon with Uggool Power Boy (Class 2)
Reserve Junior Champion – Michael O’Malley with Cregduff Fidelma (Class 5)
Class 7 Reg. Connemara 3 to 5 year old Stallion
1st  Philip McMahon, Drumlougher, Milltown, Berturbet, Co. Cavan.
Park Snowy Breeze
Sire:     Moorland Snowy River            Dam:   Ardnore Sea Breeze
2nd Bartley O’Malley, Carraroe Pony Stud, Co. Galway.
Derrartha Thunder
Sire:     Robe Thunder                         Dam:   Hannah’s Fancy
Class 8 Reg. Connemara Mare, 3, 4 or 5yrs. Old.
1st Pat & Mary Rabbitt, Monaghanstown, Castletowngeoghegan, Westmeath.
Monaghanstown Silver
Sire:     Mountain Cascade                   Dam:   Monaghanstown Star
2nd  Patrick Anthony Heanue, Derryinver, Letterfrack, Co. Galway.
Derrylough Heather
Sire:     Linsford Barney                      Dam:   Derrylough Daisy-Belle
3rd Cathy Hughes, Lankill, Westport, Co. Mayo.
Oldrock Violet
Sire:     Glenayre Silver Fox                 Dam:   Oldrock Dolly
4th Mary Keating, Muchgrange, Greenore, Co. Lough.
Muchgrange Forget-Me-Not               
Sire:     Windy’s Boy                           Dam:   Roston Girl
Class 9  Reg. Connemara Mare, 6, 7, 8 or 9yrs. Old.
1st Joan Geoghegan, Creggrush, Oughterard, Co. Galway.
Glencarrig Maud
Sire:     Castlestrange Fionn                 Dam:   Cusheen Breeze
2nd  Darragh Watters, Barna, Galway.
Carone Gold
Sire:     Glencarrig Prince
3rd Edmond Crotty, Ballinclough, Fenot, Co. Waterford.
Castle Scarlet
Sire:     Hazy Match                             Dam:   Village Girl
Class 10 Reg. Connemara Mare, 10 to 15yrs.
1st Ruth Rogers, Catstone Lodge, Ballymore, Mullingar, Co. Westmeath.
Deerpark Susanna
Sire:     Tulira Robuck                         Dam:   Deerpark Sonia
2nd Tomas & Fiona Grimes, Carrowkeel, Ballinrobe, Co. Mayo.
Lishin Star
Sire:     Glencarrig Prince                    Dam:   Dunlewey Lisheen Liath
Class 11  Reg. Connemara Mare 16yrs. & over.
1st  Breda Horan, Brucky, Castlegar, Co. Galway.
Killmeen Jane
Sire:     Cloonisle Cashel                     Dam:   Rhylin Saoirse
2nd  Pat Feeney, Gortadubha, Claregalway, Co. Galway.
Blackfield Lady
Sire:     Abbeyleix Owen                      Dam:   Willowbrae Tamera
Class 12  Reg. Connemara Bay Mare.
1st Edmond Crotty, Ballinclough, Fenot, Co. Waterford.
Castle Scarlet
Sire:     Hazy Match                             Dam:   Village Girl
2nd Clare Heneghan, Knocknagur, Tuam, Co. Galway
Western Star
Sire:     Moy Hazy Cove                      Dam:   Errislannin Hollyhock
3rd  Colman McDongah, Kilnamona, Ennis, Co. Clare.
Mill Robe Lass
Sire:     Tynagh Miller                         Dam:   Rushaun Lass
Class 13 Reg. Connemara Stallion.
1st Philip McMahon, Drumlougher, Milltown, Berturbet, Co. Cavan.
Fitzpatrick
Sire:     High Peak                               Dam:   Irishtown Diana
2nd Raymond Conneely, Errislannan, Clifden, Co. Galway.
Bay Shadow
Sire:     Twan Ballvouher                     Dam:   Silver Shadow
3rd  Padraic Gannon, Cornarone, Inverin, Co. Galway.
Cornarone Hazy Lad
Sire:     Hazy Match                             Dam:   Atlantic Collette
Class 14  Reg. Connemara Colt Foal.
1st Fintan Cosgrave, Ballinamona, Ballyglunin, Tuam, Co. Galway. 
Knockmoy Dreamers Delight
Sire:     Garryhinch Millrace                Dam:   Persane Du Martry
Class 15  Reg. Connemara Filly Foal.
1st Patrick Anthony Heanue, Derryinver, Letterfrack, Co. Galway.
Derrylough Nellie
Sire:     Starsky                         Dam:   Derrylough Heather
2nd Evan & Niall Cunniffe, Boley Beg, Barna, Co. Galway.
Gaoth Mhara Nora
Sire:     Mountain Cascade                   Dam:   Hanna’s Day
 3rd Pat Feeney, Gortadubha, Claregalway, Co. Galway.
Blackfield Holly
Sire:     Lucky Rebel                            Dam:   Blackfield Lady
4th Colman McDongah, Kilnamona, Ennis, Co. Clare.
Sire:     Gwennil De Goariva               Dam:   Mill Robe Lass
Class 16  Champion Connemara Foal.
Champion Connemara Foal – Patrick Anthony Heanue with Derrylough Nellie (Class 15)
Reserve Champion Foal – Fintan Cosgrave with Knockmoy Dreamers Delight (Class 14)
Class 17  Best Connemara Mare with foal at foot, 4 yrs old and over.
1st  Patrick Anthony Heanue, Derryinver, Letterfrack, Co. Galway.
Derrylough Heather & Foal Jarlath Grogan, Bekan, Claremorris, Co. Mayo
Mountain Lady (by Village Boy & Bell View)  & Foal
2nd Fintan Cosgrave, Ballinamona, Ballyglunin, Tuam, Co. Galway.
Persane Du Martray & Foal
3rd Cathy Hughes, Lankill, Westport, Co. Mayo.
Oldrock Violet & Foal
4th Jim Mullaney, Clydagh, Moycullen, Co. Galway.
Proud Native & Foal
Class 19  Champion Connemara Pony of the Show.
Champion Connemara Pony -  Philip McMahon  with Fitzpatrick (Class 13)
Reserve Champion Connemara Pony – Pat & Mary Rabbitte with
Monaghanstown Silver(Class 8)

OPEN SHOW HUNTER & LEAD REIN PONY CLASSES
Qualifying class for International Connemara Performance Ridden Championship  for Reg. Connemara Pony 4 yrs. Old & over, Rider under 16 yrs. On the 1st of Jan. 2013.
Qualified: Marjorie Hardiman, Creganna, Oranmore, Co. Galway.
Glenford Little G1713
Qualified: Olivia Staunton, Sky Rd. Clifden, Co. Galway.
Clochanard Dawn
Sire:     Libero Justice                          Dam:   Hillside Heather
Class 21  Qualifying class for International Connemara Performance Ridden Championship  for Reg.  Connemara Pony 4 yrs. Old & over,
Qualified: Mary Grealish, 100 Castlelaun Heights, Headford Rd. Galway.
Curra Réalt
Sire:     Owen’s Blossom                     Dam:   Fair Exchange
Qualified: Máire Fitzmaurice, Oranswell, Bushy Park, Galway.
Class 22  Young Handlers Show Hunter Pony Class for Ponies 133cms,
 143cms or 153cms, 4yrs old and over to be shown in hand by children
of correct age.
1st Olivia Staunton, Sky Rd. Clifden, Co. Galway.
Clochanard Dawn Marjorie Hardiman, Creganna, Oranmore, Co. Galway.
Glenford Little G1713
2nd Marjorie Hardiman, Creganna, Oranmore, Co. Galway.
Glenford Little G1713
3rd Peter Duggan, Blain, Athenry, Co. Galway.
Ardcon Farley
4th Elana Clancy, Newtown, Moycullen, Co. Galway.
Purple Destiny
Class 23  Open 133 cms Show Hunter Pony Class. For Ponies, 4 years old and
over, exceeding 123 cms but not exceeding 133cms, suitable for and
to be ridden by riders over 10 and who have not attained their 14th Birthday
on January 1st, 2013.
1st  M. Marnane, Bansha House, Bansha, Co. Tipperary.
Silverstone
2nd  Olive Dempsey, Dunsandle Hse. Athenry, Co. Galway.
Sparky
3rd  Geraldine Dempsy, Kiltulla, Athenry, Co. Galway.
Kiara Dempsy
Class 24  Open 143 cms Show Hunter Pony Class: For Ponies, 4 years old and
over, exceeding 133 cms but not exceeding 143 cms, suitable for and
to be ridden by riders who have not attained their 17th Birthday on January 
1st 2013. 
1st  Peter Duggan, Blain, Athenry, Co. Galway.
Ardcon Farley Orla Forde, Garra, Ballyglunin, Tuam, Co. Galway.
Molly
2nd Elana Clancy, Newtown, Moycullen, Co. Galway.
Purple Destiny
3rd Geraldine Dempsy, Kiltulla, Athenry, Co. Galway.
Tic Tac
4th  Orla Forde, Garra, Ballyglunin, Tuam, Co. Galway.
Molly
Class 25  Open 153 cms Show Hunter Pony Class.  For Ponies, 4 years old and over , exceeding 143 cms, but not exceeding 153 cms, suitable for and to be ridden 

    1. by riders of any age.

1st Clare Heneghan, Knocknagur, Tuam, Co. Galway
Western Star
2nd Éadaoin Foden, Knockaunranny, Moycullen, Co. Galway.
Loch an Ealla
3rd  Claire Silke, Rosewood, Knocknavoddy, Furbo, Co. Galway.
Furbo Liath
4th Roisin Webb, Clonbeg, Claremount, Oughterard, Co. Galway.  
Rockwood’s Parade

    1. Class 26  Open Lead Rein  Class. For Ponies, 4 years old and over, not 

exceeding 123 cms, suitable for and to be ridden by riders who have
not attained their 8th Birthday on January 1st, 2013.
1st Karen Reynolds Grenham, Arden Lodge, Cregg, Rosses Point, Co. Sligo.
Bantiss Alcazan
2nd Georgina Pullein, Gortavoher, Tubber, Co. Galway.
Mabaroan Tinkerbelle
Sire:     Mybella Safari                         Dam:   Flashley Kirsty
3rd  Janet Harvey, Cordarragh, Liscarney, Westport, Co. Mayo.
Rhosbren Annerch
4th Heather Kelly, Parkroe Stud, Craughwell, Co. Galway.
Lilly
Class 27  Family Pony Lead Rein Class.  For Ponies 138 cms. And under.  For children
aged10 years and under.  1st  and 2nd  prize winners in
class 23 are not eligible to compete in this class.
1st Marjorie Hardiman, Creganna, Oranmore, Co. Galway.
Smarty Pants
2nd  Janet Harvey, Cordarragh, Liscarney, Westport, Co. Mayo.
Rhosbren Annerch
3rd  M. Marnane, Bansha House, Bansha, Co. Tipperary.
Thierry Henry
4th  Matthew Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Kilcahill Gismo

IRISH DRAUGHT HORSE SECTION
Class 29  Qualifying Class for the Western Region Irish Draught Foal Championship 2013.
Kindly Sponsored by: The Boat Inn, Oughterard, Co. Galway and Galway Crystal.
Qualified: Jim Quirke, Rathcoona, Claregalway, Co. Galway.
Sire:     Glenevel Rebel                        Dam:   Rathcoona Coast
Qualified: David O’Toole, Doughmakeon, Louisburgh, Co. Mayo.
Sire:     Clewbay Bouncer                    Dam:   Rosie’s Magic
Class 30 Qualifying Class for the Reg. Irish Draught €1,500 Filly Foal Championship
Qualified: Jim Quirke, Rathcoona, Claregalway, Co. Galway.         
Sire:     Gleenevel Rebel                      Dam:   Rathcoona Coast
Class 31  Qualifying Class   for The €1000 Irish Draught Colt Foal Championship  
Qualified: Jim Cooke, Legan, Louisburgh, Co. Mayo.
Carrigfada Troy
Sire:     Grosvenor Lad                         Dam:   Culleens Glidaun Lady
Qualified: Patrick Finnegan, Tuam Road, Mountbellew, Co. Galway.
Sire:     Mountain Diamond                             Dam:   My Clover Queen
Class 32 Irish Draught Colt Foal from Registered or Appendix Draught
Mare and Registered Irish Draught Sire.
1st  Jim Cooke, Legan, Louisburgh, Co. Mayo.
Carrigfada Troy
Sire:     Grosvenor Lad                         Dam:   Culleens Glidaun Lady
2nd  P.J. Furey, 79 Monivea Park, Ballybane, Galway.
Sire:     Touch of the Blues                              Dam:   Cloughill Diamond
3rd Patrick Finnegan, Tuam Road, Mountbellew, Co. Galway.
Sire:     Mountain Diamond                             Dam:   My Clover Queen
Class 33 Irish Draught  Filly Foal from Registered or Appendix Draught
Mare and Registered Irish Draught Sire.
1st David O’Toole, Doughmakeon, Louisburgh, Co. Mayo.
Sire:     Clewbay Bouncer                    Dam:   Rosie’s Magic
2nd Derek Joyce, Lackaghbeg, Turloughmore, Co. Galway.
Sire:     Mourne Mountain Star                       Dam:   Lackaghbeg Crest
3rd Seamus Leahy, Cloughanover, Headford, Co. Galway.
Sire:     Touch of the Blues                  Dam:   My Headford Glide
Class 35 Yearling Filly from Registered or Appendix Draught Mare and
Registered Irish Draught Sire.
1st Stephen & Marion Costello, Gloves, Athenry, Co. Galway.
Gloves Lucy Tana
Sire:     Prescott’s Diamond                             Dam:   Frenchfort Tana
Class 36 Irish Draught Mare or Appendix with or without Foal at foot.
Passport must be produced.
1st David O’Toole, Doughmakeon, Louisburgh, Co. Mayo.
Rosie’s Magic
Sire:     Sire Rivie                                 Dam:   Ballymeeney Rose
2nd P.J. Furey, 79 Monivea Park, Ballybane, Galway.
Cloughill Diamond
Sire:     All The Diamonds                    Dam:   Cloughill Lady
3rd Jim Cooke, Legan, Louisburgh, Co. Mayo.
Culleen’s Glidaun Lady
Sire:     Glidaun Diamond                                Dam:   Queen Culleens
Class 38  Half-bred Foal, Colt or Filly.
1st Derek Joyce, Lackaghbeg, Turloughmore, Co. Galway.
Sire:     Near Dock                               Dam:   Lackaghbeg Diamond
Class 39 Champion  Foal
Champion Foal – Jim Cooke with Carrig Fada by Grosvenor Lad
Class 40  Champion  Horse
Champion Horse – P.J. Furey with Cloughill Diamond by All of the Diamonds

 

Best Dressed and Bonny Baby

Results will follow soon

 

DAIRY CATTLE

Results will follow soon

 


SHEEP SECTION

 

Results will follow soon

                      


GOAT SECTION

Results will follow soon

 


PET  SHOW

Results will follow soon

 

POULTRY  SHOW

            

Results will follow soon

 

DOG SHOW

   

Results will follow soon

 

DONKEY SECTION

Results will follow soon

INDOOR SECTION

Results will follow soon

           
Previous Years